Fındıklı Adak Kurban Satış ve Kesim Yeri

Get Adobe Flash player

Feneryolu Adak

Feneryolu Adak Müslüman bir kişinin olmasını istediği bir vaziyet veyahut olay neticeninde yaratıcı olan Allah (C.C) için minnetini sunma biçimidir. Adak, dini açıdan zorunluluğu olmadığı halde, kişinin farz veya vacip kulluk görev yapacağına değin Allah (C.C) ye söz vermesine denir. Adak, Müslüman ferdin arzu ettiğine kavuşmak, korktuğu bir olaydan sakınmak ile ilgili Allah (cc) ye sığınarak onun yardım ve desteğini alma isteği karşılığında kendi isteğiyle birtakım dini mükellefiyetler altına girmesi olarak da açıklanabilir. Bir adağın dinen geçerli olması için adak adayan kişinin buluğ çağına ulaşmış ve Müslüman olması gerekmektedir. Ayrı olarak adanan şeyin sahiden de olabilecek, dinen makbul olması da ehemmiyetlidir. Namaz, oruç, hac, kurbanlık, sadaka gibi farz veya vacip imanlar adak olarak sunulabilir. Türbelere mum yakma, şeker veyahut helva dağıtma, dilek ağaçlarına çaput bağlamak gibi şeyler adak için geçersiz olacaktır. Müslüman kimseler arasında ekseriyetle kurban veyahut sadaka adak olarak belirlenmektedir.

Feneryolu Adak

Adak ile ilgili olarak bu bilgilerden sonra aklımıza gelecek şey şu olacaktır. Adak adadık ve adağımız meydana geldi, kurban adağımız için bir adak satış yeri bulmalıyız. Bu satış yeri için şayet adak ücretleri ucuz bir yer seçilirse Feneryolu Adak kesmek için bir kesimevi da bulmak gerekmektedir. Mezbaha bulmak belki de yetmeyecek ve kendi kasabımızı getirmek isteyeceğiz… Bu işlemler adak için düşündüğü olay gerçekleşen ve sevinçli bir hatıranda bulunan kişiler için zorlayıcı olmaktadır. Bilhassa adak kurban İstanbul gibi büyük şehirlerde kesilecek ve dağıtılacaksa netlikle bu işi yapan büyük firmalardan yardım alınması gerekmektedir. Bu firmalar yalnızca bu iş kolunda çalıştıkları için profesyonel şekilde hizmet vermektedirler. Piyasaya uygun adak ücretleri veren bu adak satış yerleri kesimi de kendileri yapmaktadırlar. Hem de sizin isteğinize bağlı olarak kurbanınızı yoksul fukara kimselere dağıtarak ibadetinizin yerine gelmesini de sağlayabilirler.

Feneryolu Adak işi yapılması kişinin kendiliğinden zaruri kıldığı bir iş olduğu için profesyonel kimselerden yardım almakta bir mahzur yoktur. Netice olarak kurban bayramında nasıl kurbanımızı kendimiz kesmiyor ve bir vekil atıyorsak bu konuda da bu işi yapan ehil firmalara güvenmeli ve onlar yardımıyla imanımızı gerçekleştirmeliyiz.