Fındıklı Adak Kurban Satış ve Kesim Yeri

Get Adobe Flash player

Hasanpaşa Adak

Hasanpaşa Adak yapan firmalar araştırmaları yaparken kesinlikle firmaların İslami hassasiyetler gözeterek hayvanları yetiştirmelerine, kesilmesine ve dağıtılmasına dikkat etmek ehemmiyetlidir. Adak olarak kurban adayan kişi, dileği yerine geldiğinde vaziyeti buna müsait ise hemen kurbanını kesebilir. Adak bir çeşit kulluk görev olarak değerlendiriliyor. Allah rızası için kişi mübah olan bir şeyi yerine getirmeye söz vermesi ile bu adağın yerine getirilmesi kişi üzerine vacip olur. Kişi Allah için söz vermiştir. Bu yüzden belirlediği koşul yerine geldiğinde mutlaka adağını yerine getirmelidir. Adağını yerine getirmek için seçenek edilecek hayvanların belirli şartlar taşıması gereklidir. Koyun tercih ediliyor ise bir yaşını doldurmuş olması gereklidir. Bu vaziyette bir açık kapı bulunuyor. 6 ayını doldurmuş kuzu bir yaşında olan koyun gösterişinde ise bu hayvanlarda kurban olur.

Hasanpaşa Adak

Kurban edilecek hayvan türleri sığır, deve, keçi, koyun arasından seçilir. Koyun ve keçinin bir yaşını doldurması gereklidir. Sığırın ise en az iki yaşını bitirmiş olması kurban olabilmesi için bir kriterdir. Tavuk, kaz ve horoz gibi hayvanlardan kurban olmamaktadır. Bunların yanında etleri yenen vahşi hayvanlarda kurban edilemeyecektir. Bu yüzden Hasanpaşa Adak yapan firmalar büyük baş ve küçükbaş olarak hayvan türleri sunarlar. Bunlarda çoğunlukla keçi, koyun, koç, dana, tosun ve düe olmaktadır. Kurban payı de ehemmiyetlidir. Koyun ve keçi gibi hayvanlar kurbanlık olarak bir pay olmaktadır. Deve veyahut sığıra ise 1 ile 7 kişi iştirak ederek kesebilir. Kurbanın sıhhatli olması da gereklidir. Bilhassa bu hususta Peygamber Efendimiz (s.a.v) Müslümanların çok dikkatli olması gerekliliği üzerine çok fazla durmuştur.

Bir hayvanın gözlerinin kör olması da kusur sayılır, gözlerinin şaşı olması veyahut az görüyor olması da kusur sayılır. Dolayısı ile bu tür hayvanlardan kurban olmaz. Seçimler yaparken Hasanpaşa Adak yapan firmalara bilhassa seçilen hayvanların bu tür kusurlarının olmaması gerektiğini vurgulamak gereklidir. Yüce Allah’a verdiğiniz sözü en güzel şekilde yerine getirmek için kurbanlık olarak sıhhatli bir havyan seçilmesi ehemmiyetlidir. Kesim evresinde da İslami usullere göre hayvanın kesilmesi ve dağıtım evresinde da etin belirlenen kişilere dağıtılması gereklidir.