Fındıklı Adak Kurban Satış ve Kesim Yeri

Get Adobe Flash player

Koşuyolu Adak

Koşuyolu Adak özel koşullarda baytar kontrollerinde yetiştirilen hayvanlarımız arasında seçebilirsiniz. Adak bir nevi Yüce Allah’a verilen söz mananındadır. Belirli bir koşula bağlı olarak Allah (c.c) verilen sözlerin koşul yerine geldiği takdirde Müslümanların üzerine vacip olacaktır. Bu yüzden adaklık kurban arayışlarına girdiğinizde kurbanın belirli özellikler taşıması gereklidir. Adaklık olarak seçilecek hayvanlar kurban şartlarının tümünü taşıması gereklidir. Bunlar arasında hayvanın bir yaşını doldurması gereklidir. Kimi altı aylık kuzular bir yaşında olan koyun gibi besili olabilir. Bu vaziyette da bu hayvanların kurbanlık olarak seçilmesi caizdir. Dinimize göre adaklık kurbanın etinde adakta bulunan kişi anası, babası, evladı, torunu, dedesi, kocası veyahut karısına yediremez. Yenilirse bunların yerine etin değeri derecesinde yoksullara sadaka verilmesi gereklidir.

Koşuyolu Adak

Bütçenize uygun, dinen caiz olan Koşuyolu Adak satın alarak adağınızı yerine getirebilirsiniz. Ancak etinin belirtildiği kişilerin yememesi bilhassa gereklidir. Kurbanların en uygun şartlarda hijyenik şartlarda, temiz ortamlarda kesilmesi gereklidir. Kurbanın kesilmesi için yer aramak yerine temiz ve meselesiz bir şekilde istediğiniz kurbanın kesilmesi ile adağınızı yerine getirebilirsiniz. Kurban etinin doğru bir şekilde dağıtılması da çok ehemmiyetlidir. Adak olarak belirtilen şartın yerine gelmesi, adak kurban kulluk görevinin yerine gelmesi için bir zamandır. Bu yüzden verilen sözler, adak olarak kurban diye vat edilen kurbanların vaktinde kesilmesi gereklidir. Bu sözü verdiğiniz taraf Yüce Allah’tır. Bu yüzden kurban kulluk görevini yerine getirilmesine en yüksek olarak dikkat etmek gereklidir.

Kurban seçimlerinizde seçilen hayvanların düzgün, üyelerinin tamam olması, semiz olması ve sıhhatli olması ehemmiyetlidir. Zayıf, düşkün ve kimi üyeleri eksik olan hayvanlardan sıhhatli bir kurban olmaz. Bu yüzden kurban kulluk görevinizin sıhhatli ve makbul olması için bu kriterlere üyeme dikkat edilmesi ehemmiyetlidir. Bu alanda Koşuyolu Adak seçimlerinizde zaman, adak sahibinin şartının yerine gelmesi olacaktır. Kurban kesilecek hayvanın ayıplardan salim olması da gereklidir. Çok ayıp sayılan ve hayvanın kurban edilmesine dinen mani olan büyük özürlerin hayvanda olmaması da ehemmiyetlidir. Tüm bu özelliklere sahip kurban seçimleri adak sahibinin kulluk görevinin makbul olmasını sağlayacak kriterler arasında bulunuyor.