Fındıklı Adak Kurban Satış ve Kesim Yeri

Get Adobe Flash player

Yenisahra Adak

Yenisahra Adak Parasal veyahut içsel olarak bir dileğiniz kesinlikle hayatınız süresince vardır. dilediğinizin gerçekleşmesi için bazı vakit sadaka verip dua ederken kimi zaman da Yenisahra Adak adarsınız. Allah için verilmiş bir sözdür. Kendi için farz olmayan bir kurbanı rastgele bir konu uğruna farz kılmanın kısaca isimidir. Allah rızası gözetilerek adanan kurban Allah katında kabul görür. Allah’a adanmış en güzel adak kurbandır. “ Şu işim olsun kurban keseceğim” demek Allah’a adanmış bir kurbandır. İsteğiniz şayet ki olduysa da adadığınız kurbanı kesmek zorundasınız. Bunun için belli bir zaman netlikle yoktur. Çoklukla bütçenizin uygun olduğu zaman kesip dağıtabilirsiniz. Kurban bayramında kesilen kurban ile karıştırılmamalıdır.

Yenisahra Adak

Dileğinizin gerçekleşmesi vaziyetinde kesilen Yenisahra Adak mutlaka fakir ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılmalıdır. Eğer ki adak sahibi dağıtmak istemiyorsa da kurban bedelini yeniden ihtiyaç sahiplerine vermelidir. Adak etinden adak sahibi de dahil anne, baba, dede, anneanne ve babaanne ve çocukları netlikle yiyemez. Kurban bedeli ödendikten sonra gönül rahatlığı ile yenilebilir. Kurban için hayvanın bir yaşını doldurmuş ve dişleri tam olması gerekir. Ters halde kurban yerine geçmez. Davar, sığır, koyun ve keçi adaklık için ideal hayvanlardır. Adak adadıysanız salt suret kesmeniz gerekir. Sadakaya hiçbir zaman çevrilmez. Emel kan dökmek değil Allah’a verdiğiniz sözü yerinize getirmenizdir. Bu yüzden de kestiğiniz kurbanı ihtiyacı olan ailelere dağıtıp sevabından sizde faydalanabilirsiniz.

Kurban bayramında kestiğiniz kurban adak yerine geçmez. Kurban eti vaziyeti iyi olan kişiler için farz iken Yenisahra Adak ise vaciptir. Yalnızca vaziyeti iyi olan kişiler değil herkes adak adayıp kurban kesebilir. Dinen netlikle bir ayrım mevzubahis değildir. Herkes hayatı süresince olmasını çok istediği dilekleri vardır. adak dileklerin gerçekleşmesini kolay haline getiren bir imandır. Sözgelişi; hastalıktan kurtulursam kurban keseyim diyen kişi hastalıktan kurtulduktan sonra şükür niyetine bu kurbanı keser. Adak Allah’a olan teşekkürü en iyi anlatan imanlar arasındadır. Dileği gerçekleştiği anda kesmese dahi parasal olarak rahatlığa erdiği vakit kişi kesinlikle bu kurbanı dinen usulüne göre kesmelidir.